Dlaczego NIE polecamy WordPress do budowania wortali i statycznych stron?

Wordpress jest bardzo rozbudowanym i elastycznym systemem do zarządzania stronami z ogromnym ekosystemem wtyczek i szablonów wokół niego. I właśnie dlatego nie polecamy go do budowania wortali lub statycznych stron.
 
Nie chodzi o to, że WP się do tego nie nadaje. Nadaje się wyśmienicie, ale nie do tego został zbudowany. WP zbudowano do prowadzenia bloga, a następnie przerobiono na pełnoprawny CMS. Wynika z tego kilka jego istotnych wad:
  1. Wszystkie statyczne strony ciągną za sobą bagaż systemu blogowego - np. wszystkie wtyczki, JavaScripty, pliki CSS są ładowane mimo iż nie są potrzebne. WP wymaga zazwyczaj przerobienia przez programistę szablonów i wtyczek, aby nie ładowały niepotrzebnych zasobów, które wydłużają czas ładowania strony = czyli wpływają negatywnie na pozycjonowanie.
  2. WP wymaga profesjonalnego zabezpieczenia i regularnego aktualizowania tych zabezpieczeń przed atakami hakerów.
  3. WP wymaga w wersji minimum wtyczek do cache'owania treści.
  4. Powinno też wdrożyć się sieć dostarczania treści (CDN) do dostarczania (hostowania) plików multimedialnych, aby odciążyć serwer.
  5. Wymaga wtyczek, aby tworzyć globalne zmienne (np. adres, telefon) i globalne fragmenty kodu html (np. autopromocję), których możesz wstawić w wielu stronach.
Każdą z tych wad może z Twojej konkretnej instalacji WordPress wyeliminować zdolny programista, webmaster i administrator. Tylko po co, skoro impleSITE:
  1. Stosuje system niezależnych szablonów. Tj. możesz definiować dowolną liczbę dowolnie wyglądających szablonów, z których każdy ma własne pliki styli i JavaScripty. Możesz więc dla stron statycznych bez programowania stworzyć szablon, które będzie zawierał wyłącznie niezbędne zasoby. Potrzeba tylko znajomości HTML (pomocy webmastera).
  2. nie pozwala wykonywać skryptów PHP, więc nie możesz przypadkiem zainstalować na nim luki.
  3. sam cache'uje Twoje treści tworząc statyczne pliki po każdej edycji - jeśli używasz flag dynamicznych, tylko te flagi są renderowane w czasie rzeczywistym.
  4. domyślnie korzysta z sieci dostarczania treści (CDN) Amazon CloudFront dla Twoich plików multimedialnych, co przyspiesza działanie stron.
  5. posiada system zmiennych i fragmentów kodu HTML, które definiujesz w jednym miejscu i możesz umieścić w treści stron, szablonów czy nawet innych fragmentach kodu html. Znacznie to ułatwia tworzenie rozbudowanych wortali.
Większość nietypowych integracji, które w Wordpress osiąga za pomocą wtyczek php instalowanych na serwerze, można osiągnąć za pomocą wtyczek JavaScript, które ładując się po załadowaniu strony albo na żądzanie odwiedzającego, znacznie poprawiają szybkość wczytywania się treści. Ważne jednak, aby w szablonie ładować te wtyczki, które są konieczne.
 
Jedyną istotną przewagą Wordpressa w kwestii stron statycznych są gotowe do użycia szablony. Przy czym każdy z tych szablonów możesz też wdrożyć na impleSITE - ponieważ w praktyce NIE powinieneś szablonu zbyt często zmieniać, ta przewaga nie jest taka duża. To co zaoszczędzisz na utrzymaniu, konfiguracji, modyfikacji, zabezpieczeniu WordPress, możesz zainwestować w design Twojej strony. Będzie to lepsza inwestycja.
 
Jeśli jesteś fanem Wordpress, to zobacz jak optymalnie wykorzystać WP z narzędziami IMPLE w Twojej strategii internetowej. Weź tylko pod uwagę powyższe, oraz ryzyka związane z bezpieczeństwem Wordpress.
 
Wiem, że ilość kompetencji wymaganych do prowadzenia e-biznesu/e-marketingu jest ogromna. Ale tak jest ze wszystkim, co zarabia duże pieniądze w życiu.
Tematy

Zmodyfikowano 6 months ago (2019-07-10)

Top