Wysyłka maili przez impleBOT jest od dzisiaj tańsza!

środa, 30 marzec 22, 19:40

Wprowadziliśmy zmianę, dzięki której koszt wysyłania maili przez impleBOT zauważalnie spadnie...

Od dzisiaj transfer naliczamy[1] tak:

  • Dla maili ważących poniżej 5 KB naliczamy transfer zgodnie z ich wagą (bez zmian).
  • Dla maili ważących pomiędzy 5 a 100 KB (49,8% maili) naliczamy tylko 5 KB.
  • Dla maili ważących powyżej 100 KB (0,02% maili) naliczamy 5 KB za każde rozpoczęte 100 KB wagi.

Oznacza to, że każdy, kto opłaca nowy abonament impleBOT, zyska, a w najgorszym wypadku nic nie straci. To NIE jest kosmetyczna zmiana. Według statystyk z tego roku, aż 49,8% maili ważyło ponad 5 KB. Ich wysyłka będzie teraz zauważalnie tańsza.

[1] Powyższa zmiana dotyczy kont impleBOT MANAGER i ONE korzystających z nowego abonamentu i opłacających cyklicznie transfer - tj. NIE dotyczy kont posiadających bezterminowy transfer - uzasadnienie.

Skąd ta zmiana?

Po pierwsze za coraz większy odsetek wysyłanych przez nas maili ponosimy koszt per wysłany mail a nie per transfer. Dlatego docelowo transfer zmieni się w kredyty umożliwiające wysyłanie maili oraz (w opracowaniu) korzystanie z automatyzacji marketingu - np. wywoływanie zewnętrznych skryptów np. po wykonaniu przez subskrybenta jakiejś akcji.

Po drugie impleBOT powstał w czasach, gdy większość osób wysyłała maile tekstowe, nie było praktycznie social mediów, a maile HTMLowe miały bardzo ograniczone możliwości formatowania. Mamy teraz nieco inne czasy.

"Nieco", ponieważ maile przypominające normalną wiadomość nadal zazwyczaj wygrywają z tymi przeładowanymi grafiką. Równocześnie zasadne jest korzystanie z dostępnego formatowania CSS, aby maile były czytelniejsze, ich wygląd zbieżny z brandem i żeby zawierały odnośniki do social mediów.

Dotychczasowe rozliczanie za transfer zniechęcało do formatowania wyglądu maili, bo kod HTML i CSS waży. Ponadto treść maili skopiowana z edytorów tekstowych typu Word czy Google Docs zawiera sporo niepotrzebnego formatowania, którego laik nie zauważy, a który powiększał do tej pory koszt wysyłki. Teraz to się zmieni, ponieważ 100 KB to wystarczająco dużo na nawet rozbudowany szablon... albo na "bałagan" w kodzie generowany przed Worda Puszczenie oczka

Po trzecie do tej pory wysyłanie maili ważących więcej niż 5 KB czyniło bardzo atrakcyjne koszty korzystania z impleBOTa mniej atrakcyjnymi w stosunku do konkurencji. Nie chcemy tego Puszczenie oczka

Dlaczego 5 KB?

Od lat w formularzu zamówienia transferu przeliczamy go orientacyjnie na "typowe e-maile" ważące 5 KB. Ta liczba nie wzięła się z niczego. W tym roku średnia waga maila to 5,1 KB. W 2021 5,6 KB. Dlatego maile pomiędzy 5 a 100 KB będziemy liczyć jak 5 KB.

Dla nas ta zmiana wiąże się z krótkoterminową stratą z tytułu dochodu na transferze. Wierzę jednak, że w dłuższym terminie wszyscy na tym zyskamy. Wy przestaniecie się przejmować liczeniem wagi dodatkowego kodu, będziecie mogli wysyłać więcej maili przy tych samych kosztach, co powinno dać wzrost satysfakcji z impleBOTa większy niż ta strata Puszczenie oczka

A skąd limit 100 KB i naliczanie kolejnych 5 KB transferu za każde dodatkowe 100 KB maila?

Po pierwsze wysyłanie ciężkich maili obciąża bardziej nasze serwery. Płacimy za to wydajnością systemu, stąd wyższa opłata.

Po drugie chcemy promować rozsądne praktyki:

  • 100 KB to wystarczająco dużo na nawet rozbudowany wygląd maila
  • załączanie grafik czy dokumentów w mailu nie ma sensu, jeśli tylko część osób otwiera maila. Ponadto niepotrzebnie zużywają odbiorcom miejsce w ich skrzynkach pocztowych. Grafiki i inne pliki w mailach powinny prawie zawsze być linkowane do plików na Waszym serwerze.

Jeśli jednak koniecznie chcesz wysłać mail cięższy niż 100 KB, możesz i będzie Cię to kosztowało WIELOKROTNIE mniej niż dotychczas. Np. mail ważący 500 KB będzie kosztował 25 KB transferu - czyli 20 razy taniej niż dotychczas.

Komentarze
Newsletter

Newsletter IMPLE/marketing

Techniczny newsletter o marketingu internetowym, budowaniu listy, strony www i spinaniu wszystkiego w 1 system.

Zapisz się teraz