Zaawansowany marketing automation w impleBOT bez programowania

piątek, 15 luty 19, 12:15

Dodaliśmy w impleBOT 1 parametr API i 1 flagę, które umożliwiają łatwe wdrożenie zaawansowanych i kreatywnych metod marketing automation do Twojego e-mail marketingu.

Dodaliśmy:

  1. do API (metoda GET) parametr goto=ADRES_STRONY_DOCELOWEJ
  2. a do reguł personalizacji flagę {EMAILKEY}

Jeśli Twoje wywołanie metody GET (API) będzie zawierać parametr goto, skrypt zamiast wyświetlić powiadomienie o rezultacie operacji, przekieruje Cię na wskazany adres. Wyjątkiem są błędnie skonstruowane zapytania.

UWAGA: Zalecamy ADRES_STRONY_DOCELOWEJ zakodować za pomocą darmowego narzędzia typu URL Encode - np. adres: goto=http://www.implebot.pl/pomoc/api zapisać jako: goto=http%3A%2F%2Fwww.implebot.pl%2Fpomoc%2Fapi - nie zawsze jest to konieczne, ale znaki ?, = i & w adresie strony docelowej mogą powodować błędy.

Z kolei flagę {EMAILKEY} impleBOT zamieni na dynamicznie wygenerowany klucz weryfikujący operację na danym adresie email na danej liście: md5(EMAIL_SUBSKRYBENTA.KLUCZ_API_DANEJ_LISTY) lub {MD5:{EMAIL}KLUCZ_API_DANEJ_LISTY} - zmienna ta działa również w MultiMailingach tworząc klucz właściwy do listy, na której jest subskrybent.

Kiedy jest to przydatne? Jak z tego korzystać?

Opcja ta pozwala na tworzenia skomplikowanych reguł automatyzacji wewnątrz impleBOT (ale również impleSITE i Ekademii).

Np. możemy zmienić subskrybentowi wartość w polu 1 na "Zainteresowany" a następnie przenieść go na stronę http://www.strona.pl/docelowa po dodaniu do e-maila takiego linku (lub szablonu wiadomości):

https://www.implebot.net/get.php?email={EMAIL}&key={EMAILKEY}&uid={UID}&e=1&custom_1=Zainteresowany&goto=http://www.strona.pl/docelowa

Albo (przez skierowanie na docelową stronę) możemy go przenieść go na specjalną listę dla zainteresowanych o numerze Y (kod API yyyyyyy dostępny w Ustawienia / Dodawanie subskrybentów) takim linkiem:

https://www.implebot.net/get.php?email={EMAIL}&key={EMAILKEY}&uid={UID}&mv=Y&key2={MD5:{EMAIL}yyyyyyy}&goto=http://www.strona.pl/docelowa

Albo (przez skierowanie na docelową stronę) możemy go skopiować go na specjalną listę dla zainteresowanych o numerze Z (kod API zzzzzzzz dostępny w Ustawienia / Dodawanie subskrybentów) takim linkiem:

https://www.implebot.net/get.php?email={EMAIL}&key={EMAILKEY}&uid={UID}&cp=Z&key2={MD5:{EMAIL}zzzzzzzz}&goto=http://www.strona.pl/docelowa

Każda z tych operacji zostanie wykonana niezauważalnie dla subskrybenta, który trafi na docelową stronę.

Możemy więc:

  1. w szablonie wiadomości dodać np. linki umożliwiające zapisanie się (skopiowanie subskrybenta) na inne nasze listy.
  2. kopiować/przenosić subskrybentów na tematyczne sublisty po kliknięciu w link w wiadomości (np. ktoś klika w link do artykułu na temat A i kopiujemy go automatycznie na sublistę dot. tematu A)
  3. Zamiast albo przed automatycznym przeniesieniem subskrybenta po zakończeniu kolejki autorespondera, dać mu wybór kilku listy, na które sam może się przenieść - wystarczy dodać do wiadomości kilka linków przenoszących na różne listy.
UWAGA: NIGDY nie wysyłaj kodu API w formie otwartego tekstu ani NIE używaj go w kodzie JavaScript na stronie. Jeśli ktoś pozna Twój kod API, będzie mógł dowolnie manipulować Twoją listą. KOD api w mailingu bezpieczny jest tylko wewnątrz flagi {MD5:...} lub {SHA256:...}. Na wszelki wypadek wyślij do siebie test i sprawdź, czy kod API nigdzie nie pojawił się w mailu.

Personalizacja adresu strony docelowej:

Uwaga, możliwe jest personalizowanie adresu strony docelowej, ale w takim przypadku musimy uważać, aby flagi personalizujące NIE zostały zakodowane za pomocą narzędzia typu URL Encoder.

Jeśli mamy adres np. w formacie goto=http://www.imple.pl/?utm_source={M_EMAIL}&utm_medium=mailing to:
  1. powinniśmy zakodować adres: goto=http://www.imple.pl/?utm_source=M_EMAIL&utm_medium=mailing (zwróć uwagę na usunięte klamry {})
  2. otrzymamy: goto=http%3A%2F%2Fwww.imple.pl%2F%3Futm_source%3DM_EMAIL%26utm_medium%3Dmailing
  3. A następnie dodajemy klamry na około M_EMAIL i otrzymujemy: goto=http%3A%2F%2Fwww.imple.pl%2F%3Futm_source%3D{M_EMAIL}%26utm_medium%3Dmailing

Łatwiejsza automatyzacja wkrótce

Wkrótce umożliwimy definiowanie automatyzacji w trakcie definiowania linków do śledzenia. Niemniej jednak automatyzacja zaszyta np. w szablonie wiadomości nadal będzie realizowana za pomocą wyżej wskazanych rozwiązań. Warto więc się z nimi zapoznać.

Komentarze
Newsletter

Najlepsze pomysły na wykorzystanie wielokrotnego autorespondera...

Z tego e-kursu dowiesz się jak Piotr Majewski zbudował swój e-biznes za pomocą wielokrotnego autorespondera i jak Ty możesz zrobić to samo nie wydając ANI złotówki!

Zapisz się teraz