Zacznij od ustalenia następujących parametrów:

  1. Jaką masz wizję swojego życia jako przedsiębiorca? Bez tego nie zaczynaj, ponieważ biznes jest w stanie z łatwością pożreć 100% Twojego wolnego czasu + ten czas, którego nie masz. Musisz go więc zaplanować wiedząć, ile czasu możesz/chcesz mu poświęcać.
  2. Jakie masz kompetencje, które są wartościowe z punktu widzenia rynku. Tylko takie kompetencje są ważne - inne zostaw na potrzeby hobby i życia osobistego.
  3. Jakie masz talenty - czyli jakiego rodzaju czynności przychodzą Ci z łątwością, co lubisz robić i czego nie lubisz robić. W szczególności czy jesteś wyjątkowo dobry projektując, tworząc czy administrując projektami. Dzięki temu będziesz wiedział, które obszary biznesu musisz zautomatyzować, zdelegować, outsourcować lub uczynić nieistotnymi poprzez konstrukcję biznesu.
  4. W jaki sposób pracujesz efektywnie - sam czy w zespole. Jeśli sam, będziesz musiał więcej automatyzować i outsorcować zadania, jeśli w zespole, będziesz musiał skupić się na zbudowaniu zespołu.

Nie szukaj opłacalnej niszy póki nie będziesz znał odpowiedzi na te pytania.

Gwarantuję Ci, że biznes budowany w oparciu o bieżące okazje ignorujący Twoje mocne i słabe strony oraz Twoje oczekiwania wobec życia będzie zdecydowanie bardziej frustrujący, niedochodowy i krótkotrwały niż Twoja obecna lub poprzednia praca.

NIE patrz na to ile ktoś inny zarabia. Ty to Ty, on to on. Biznesy nie są budowane przez właściwe nisze czy systemy/strategie lub triki, ale przez ludzi. Właściwe nisze, systemy, strategie i triki znacznie ułatwiają i zdecydowanie wydłużają żywot biznesu, ale go nie zbudują jeśli Twoja osoba będzie źle do nich dopasowana.

Mam za sobą 20 lat doświadczenia w uczeniu przedsiębiorców. Jeszcze nie widziałem przedsiębiorcy niedopasowanego do niszy i strategi, który odniosił sukcesy dłużej niż przez krótką chwilę. Za to widziałem wielu przedsiębiorców odnoszących spektakularne sukcesy w dziwnych niszach doskonale dopasowanych do powyższych 4 parametrów.