Jak stworzyć strategię dla własnego e-biznesu?


Gdy już uznamy, że rzeczywiście strategia jest ważna i warto ją wdrożyć, to warto się zastanowić, jak to zrobić.

Pokażę Wam kilka bardzo prostych sposobów na ustalenie, czym jest strategia i na wdrożenie swojej strategii.

Jeżeli ktoś podejdzie do tego na poważnie, czyli najpierw na poziomie podstawowym a później będzie chciał to rozwinąć to będzie się musiał posiłkować konkretną literaturą lub konkretnymi artykułami. Są one dostępne również na CzasNaE-Biznes i dotyczą konkretnych elementów związanych z budowaniem strategii, czyli konkretnych taktyk, programów - one też wynikają ze strategii.

Skupie się na podstawach. Będziesz mógł dobrze to zrozumieć i będziesz wiedział jak zacząć.

Nie chodzi o to, żeby porywać się na pomysł: „OK, dzisiaj siadami i buduję strategię na 15 czy 30 stron”. Chodzi o to, żebyście w tym tygodniu opisali swoją strategię na jednaj stronie A4. To w zupełności wystarczy dla większości biznesów. To jest też dobry początek, aby ustalić strategię konkretniej i ją bardziej uszczegółowić.

Procedura Paula Lemberga budowania strategii

Jednym ze sposobów określania strategii jest procedura Pola Lemberga. To jest doradca ds. strategicznego biznesu pracujący z J. Abrahamem. Jego procedura wygląda tak.

  1. Zaczynasz z wizją. Wizja określa to, jak chcesz, żeby Twój biznes wyglądał w przyszłości.
  2. To jak chcesz spełniać tę wizję jest Twoją strategią.

Innymi słowy, musisz zadać sobie pytanie, jak dostać się stąd, gdzie jesteś obecnie, tam gdzie chcesz być.

To jest bardzo proste, prawda? Tak naprawdę pozostając tylko przy tej procedurze, dałoby się w większości biznesów opracować jakąś podstawową strategię biznesową.

Trójkąt strategiczny, czyli jak do sprawy pochodzić.

Z procedury Paula Lemberga i z innych zasad, opracowań na temat strategicznego biznesu i strategicznego marketingu, można zbudować strategiczny trójkąt. To jest ...
Gdy już uznamy, że rzeczywiście strategia jest ważna i warto ją wdrożyć, to warto się zastanowić, jak to zrobić.

Dostęp do pełnej treści tego artykułu (535 słów) w formie pliku PDF otrzymasz NATYCHMIAST po opłaceniu dostępu do niego poniżej lub jeśli zamówisz abonament CzasNaE-Biznes.