biznes plan: Przegląd Prasy

Po raz drugi prezentuję Ci mój pomysł na e-biznes (e-biznes plan). Zgodnie z założeniami cyklu "e-biznes za kieszonkowe" prezentowany e-biznes wymaga niewielkich inwestycji.

Zanim przejdę do konkretów, chciałbym zaznaczyć, że ten projekt ma szansę powodzenia POD WARUNKIEM, że zainwestujesz w niego dużo czasu i serca. Jeśli nie jesteś do tego zdolny, nie masz szans na sukces.

Dla kogo?

Po pierwsze musisz znać się na redagowaniu krótkich informacji (depesz). Jeśli masz wykształcenie dziennikarskie, to "jesteś w domu". W przeciwnym wypadku naucz się podstaw. Przeczytaj Vademecum dziennikarza i poszukaj tutoriali na sieci.

Wypisz na kartce główne zasady i powieś ją koło monitora. Przez dwa miesiące, raz w tygodniu, czytaj od nowa wszystkie zdobyte podręczniki. Ten sposób plus praktyka pozwolą Ci osiągnąć fantastyczne rezultaty.

Kim musisz ponadto być? Pasjonatem jakieś dziedziny życia - najlepiej popularnej i dynamicznej (takiej, w której się dużo dzieje).

MUSISZ być pasjonatem, bo nie wytrwasz, zrezygnujesz i poniesiesz klęskę. Najlepsze dziedziny to: sport, rynek IT (Information Technology), telekomunikacja, polityka i finanse.

W skrócie

Mój pomysł to internetowy serwis informacyjny (plus ew. przegląd prasy). Mówimy o codziennym (najrzadziej tygodniowym) serwisie informacyjnym serwującym swoim czytelnikom najnowsze informacje.

Serwis będzie kolportowany na dwa sposoby. Pierwszy to newsletter rozsyłany do subskrybentów. Drugi to serwisy www związane z tematyką naszego serwisu.

Pomysł nie jest niczym nowym, ale sposoby jego rozwiązania są, jak na Polski rynek, nowatorskie. Te nowatorskie sposoby gwarantują, przy najmniejszych kosztach i użyciu najprostszych rozwiązań technicznych, wspaniałe rezultaty.

Zanim zaczniesz

Wybierz dziedzinę. Zacznij od dziedziny jak najbardziej niszowej i bliskiej Twoim zainteresowaniom. To będzie tematyka Twojego serwisu, Twój obszar zainteresowania.

Teraz znajdź wszystkie Polskie strony związane z Twoim serwisem. Skupiaj się raczej na mniejszych serwisach (np. hobbystycznych), gdyż będzie Ci łatwiej nawiązać z nimi współpracę.

Jest ich dużo? 30 wystarczy (powyżej 30 odwiedzin dziennie). Jest ich mniej? Poszerz tematykę o najbliższe jej zagadnienie. Powtarzaj czynność tak długo, aż dojdziesz do zadowalającego efektu.

Lista tych serwisów będzie Ci potrzebna później, to będzie Twoja "pierwsza lista".

Źródła

Serwis informacyjny i/lub przegląd prasy musi brać skądś informacje. Musisz stworzyć listę źródeł, z których będziesz korzystał. Zasadniczo są trzy możliwe źródła:

 1. Internet. Bardzo wygodne i łatwe do przeszukiwania źródło wymagające jednak stałego łącza między 5:00 a 9:00 codziennie rano.

  Znajdź WSZYSTKIE serwisy mające jakikolwiek związek z wybraną tematyką. Jeśli nie jest ona stricte lokalna - znajdź również wszystkie serwisy zagraniczne w językach dla Ciebie zrozumiałych.

  Pobierz z sieci freeware-owy program Check&Get (www.activeurls.com). Dodaj do jego bazy listę znalezionych serwisów. Check&Get będzie automatycznie wykrywał i wyświetlał wszystkie zmiany na stronach. W ten sposób bez szczególnej pracy będziesz mógł śledzić najświeższe wydarzenia.

 2. Dodaj do ulubionej przeglądarki RSS albo do Zakładek w FireFox kanały RSS stron z newsami.
 3. Gazety. Dobre gazety oferują informacje sprawdzone i poprawnie zredagowane. Będziesz potrzebował kiosku otwartego jak najwcześniej rano. Kupuj wszystkie gazety związane z wybrana tematyką.

  Minusem takiego rozwiązania są koszty, jakie poniesiesz kupując codziennie kilka gazet.

 4. Press Release. Czyli Informacje dla Prasy - wiadomości od firm na temat ich ostatnich osiągnięć, projektów, fuzji itd. Gdy dojdziesz do pewnego stopnia popularności, różne firmy same zaczną wysyłać Ci swoje press releasy.

Pamiętaj że:

 • codzienniki (np. Rzeczpospolita) mogą mieć interesującą Cię kolumnę,
 • zagraniczne i niektóre polskie gazety mają swoje serwisy, na których publikują najnowsze artykuły,
 • e-gazety (e-zin/ezine) też oferują bardzo dobre informacje i są zazwyczaj bezpłatne.

Jak będę pracował?

Codziennie rano (lub z inną częstotliwością) będziesz wstawał i czytał wszystkie dostępne Ci źródła. Stosuj zasadę intro: ...


Ten pomysł nawiązuje do poprzednich biznes planów prezentowanych w serii e-biznes za kieszonkowe. Jest to nowa wersja poprzednich. Ma on jednak kilka zasadniczych różnic w kwestii finansowej.

Dostęp do pełnej treści tego artykułu (1531 słów) w formie pliku PDF otrzymasz NATYCHMIAST po opłaceniu dostępu do niego poniżej lub jeśli zamówisz abonament CzasNaE-Biznes.

Zapisy wstrzymane