Najtrudniejsza rzecz w marketingu


Wiele osób uważa, że marketing jest trudny. Ja uważam, że jest bardzo łatwy. Wiele osób przypisuje trudność w marketingu samym technikom i metodom. Ja uważam, że te metody i techniki są proste, GDY je poznasz i zrozumiesz. Jak już je już poznasz, wystarczy je robić konsekwentnie.

Marketing jest prosty – zwłaszcza ten skuteczny. Marketing kreatywny (trzymaj się od niego z daleka) jest trudny, to fakt. Ale ta trudność wcale nie podnosi jego skuteczności. Jest trudny, bo ludzie nie potrafią płacić za rezultaty. Wolą płacić za reklamy.

Skuteczny marketing jest prosty. Robienie skutecznego marketingu jest jednak diabelnie trudne. Nawet księgowość nie jest tak trudna jak robienie skutecznego marketingu. A podatków nawet Einstein nie rozumiał – przynajmniej tak twierdził.

Dlaczego robienie skutecznego marketingu jest tak trudne? Przez ostatnie słowo pierwszego akapitu.

Konsekwencja

Żeby marketing był skuteczny wystarczy robić go konsekwentnie i nie grzebać w nim za wiele. Banalne, prawda? Niestety jakoś zdecydowana większość biznesmenów nie potrafi konsekwentnie robić swojego marketingu. Ja też mam parę grzechów tego typu na koncie.

Większość traktuje robienie marketingu jak sztafetę - co 100 metrów jest inaczej.

Na nieszczęście są też tacy, który traktują marketing jak bieg na 100 metrów - raz na rok szybka kampania i to wszystko.

Marketing jest jak bieg długodystansowy. W liceum i przez rok na studiach biegałem na długie dystanse. Nie lubiłem tego, ale nienajgorzej mi to wychodziło. Jeśli kiedykolwiek biegałeś na długie dystanse, to wiesz jedno: albo będziesz biegł konsekwentnie i równomiernie albo nie masz szans. Jeśli będziesz przyspieszał i zwalniał, zmieniał dobry sposób oddychania, długość kroków i itd. to szybko się zmęczysz.

Marketing jest jak bieg długodystansowy. Albo robisz go konsekwentnie i równomiernie, albo nie masz szans. Jeśli będziesz przyspieszał i zwalniał, zmieniał skuteczne reklamy, oferty itd. to szybko wykończysz swój biznes.

Wiesz, dlaczego wydaje Ci się, że marketing jest trudny? Bo takim się go przedstawia. Wiesz, dlaczego takim się go przedstawia? Ponieważ jak inaczej wytłumaczyć klientowi, że musi płacić tysiące złotych miesięcznie, jeśli ja nic nie robię?

Najczęstsza pokusą jest zmienianie własnych reklam i ofert. O ile czasami nie jest to bardzo szkodliwe, to ciągłe zmienianie głównego przekazu marketingowego (strategii marketingowej) jest zabójcze.

Jest taka UDOWODNIONA zasada. Zmęczysz się wielokrotnie szybciej swoimi reklamami i ofertami niż Twoi klienci. Ty widzisz je codziennie, oni może raz na miesiąc.

Są firmy, które przez 10 lat sprzedają tyle samo za pomocą tych samych ofert i reklam. Jeśli są to świadome firmy – tj. ich marketing jest skuteczny – są to tez liderzy swoich branż.

Marketing może być bardzo drogi... jeśli...


Wiele osób uważa, że marketing jest trudny. Ja uważam, że jest bardzo łatwy. Marketing jest prosty – zwłaszcza ten skuteczny. Marketing kreatywny (trzymaj się od niego z daleka) jest trudny, to

Dostęp do pełnej treści tego artykułu (1622 słów) w formie pliku PDF otrzymasz NATYCHMIAST po opłaceniu dostępu do niego poniżej lub jeśli zamówisz abonament CzasNaE-Biznes.

Zapisy wstrzymane