Nie bój się popełniać błędów, ucz się na nich

"Największym darem człowieka jest możliwość popełniania błędów.
Zaś jego największą mądrością uczenie się na nich"

Powyższe słowa wypowiedziałem 14 września 2001 roku w rozmowie z osobą bardzo mi bliską. Osoba ta miała podjąć bardzo ważną, życiową decyzję, która miała ułatwić jej drogę do sukcesu. Problem polegał na tym, że bała się ryzyka, bała się porażki i jej skutków.

Miałem szczęście zostać poproszony o radę, o pomoc w podjęciu tej decyzji. Dla większości ludzi taka prośba jest uciążliwa, nie chcą brać części odpowiedzialności za czyjąś decyzję, za czyjeś przyszłe życie. Ja sądzę, że partnerstwo polega właśnie na braniu częściowej odpowiedzialności za czyjeś życie, za dzielenie się ciężarem tego życia.

Poznaj fakt, potem decyduj

Oczywiście, zgodnie z moimi przekonaniami, poradziłem najpierw poznać wszystkie fakty związane z tą decyzją i na ich podstawie podjąć odpowiednie kroki. Mój mentor twierdzi, że przy podejmowaniu ważnych decyzji liczą się tylko fakty, nie opinie, nie przypuszczenia - fakty.

Czynnik ludzki

Dokładnie przeanalizowana decyzja, która w świetle faktów wygląda na dobrą decyzję, może i tak nieść ze sobą ryzyko. Zazwyczaj ryzyko to jest związane z czynnikiem ludzkim.

Osoba, która mnie poprosiła o radę, bała się, że nie uda jej się, że nie zmobilizuje się i poniesie porażkę. Bała się porażki. Społeczeństwo i szkolnictwo wpoiły jej, że popełnianie błędów jest złe. Że każda porażka, to najgorsze co Cię może spotkać.

Czynnik ludzki rzadko da się ocenić na podstawie faktów. Wtedy twierdzę, że trzeba ryzykować. Jeśli fakty przemawiają "za", a przed podjęciem decyzji powstrzymuje Cię wyłącznie niepewność swoich możliwości, to zaryzykuj. Nie bój się porażki... błędu. Staraj się nie używać słowa "porażka", jeśli boisz się popełniać błędy - ma ono zbyt negatywny wydźwięk...